Peeling twarzy w pielęgnacji skóry: porady ekspertki dermatologii Dr Ivany Stanković

Peeling twarzy w pielęgnacji skóry: porady ekspertki dermatologii Dr Ivany Stanković

Czym jest peeling do twarzy i jakie są jego rodzaje?

Peeling twarzy to proces, który polega na mechanicznym lub chemicznym usunięciu martwych komórek naskórka, co prowadzi do odsłonięcia nowej, zdrowej warstwy skóry. W zależności od rodzaju i siły działania, peelingi dzielą się na:

 • Mechaniczne:

  Używają drobnych, ścierających cząstek, które fizycznie usuwają martwe komórki skóry. Są idealne dla osób, które wolą natychmiastowe rezultaty i preferują kontrolę nad intensywnością zabiegu. 
 • Chemiczne:

  Zawierają różne kwasy (np. glikolowy, salicylowy), które rozpuszczają martwe komórki skóry i stymulują odnowę komórkową. Są skuteczniejsze w głębszym oczyszczaniu i często polecane przez dermatologów dla skóry z problemami takimi jak trądzik, przebarwienia czy głębsze zmarszczki.

Jakie są korzyści z regularnego stosowania peelingu?

Peeling twarzy oferuje wiele korzyści, które można zobaczyć niemal natychmiast po zabiegu:

 • Poprawa tekstury skóry: Regularne usuwanie martwych komórek pomaga wygładzić skórę, redukować drobne linie oraz poprawiać jej ogólną teksturę.
 • Zwiększenie efektywności innych produktów do pielęgnacji skóry: Oczyszczona z martwych komórek skóra lepiej absorbuje składniki aktywne zawarte w serum i kremach.
 • Redukcja trądziku i minimalizacja porów: Peeling pomaga oczyścić zatkane pory i redukować występowanie krostek.
 • Poprawa kolorytu skóry: Regularne stosowanie peelingu pomaga wyrównać koloryt skóry, redukując przebarwienia i przywracając skórze blask.

 Jak bezpiecznie stosować peeling twarzy?

Dr Ivana Stanković zaleca zachowanie ostrożności przy stosowaniu peelingu, zwłaszcza jeśli masz cerę wrażliwą lub skłonną do podrażnień:

 • Wybierz odpowiedni rodzaj peelingu: Dopasuj peeling do swojego typu skóry i jej potrzeb. Osoby z wrażliwą skórą powinny unikać mocnych peelingów mechanicznych. Jeśli chcesz wykonać peeling w domu, wybierz enzymatyczny, który nie zwiera składników ścierających, ale w delikatny sposób rozpuszcza martwe komórki skóry. Dla skór wrażliwych najlepszym rozwiązaniem będą peelingi chemiczne w gabinecie pod kontrolą lekarza dermatologa.
 • Testuj produkt: Zawsze wykonaj test na małej powierzchni skóry przed pierwszym użyciem, aby sprawdzić, czy nie masz reakcji alergicznej na kosmetyk.
 • Nie przesadzaj z częstotliwością: Peeling mechaniczny zazwyczaj stosuje się raz na tydzień, a najlepiej rzadziej, w zależności od rekomendacji dermatologa i rodzaju używanego produktu.
 • Chroń skórę przed słońcem: Szczególnie po peelingu chemicznych w gabinecie dermatologicznym. Zabezpiecz skóre filtrem SPF, aby chronić ją przed działaniem promieniowania UV i nie doprowadzić do przebrawień.

Jak wybrać peeling do twarzy?

Wybór odpowiedniego peelingu do twarzy zależy od wielu czynników, w tym typu skóry, jej wrażliwości, problemów skórnych oraz celów pielęgnacyjnych. Dr Ivana Stanković zaleca zwrócenie uwagi na następujące aspekty przy wyborze peelingu:

 • Typ skóry: Osoby z suchą i wrażliwą skórą powinny wybierać delikatne peelingi enzymatyczne lub łagodne peelingi chemiczne, takie jak te z kwasem laktobionowym. Osoby z tłustą i mieszana skórą mogą korzystać z mocniejszych peelingów chemicznych, które głębiej oczyszczają pory.
 • Składniki aktywne: Szukaj składników, które są znane ze swoich korzystnych właściwości. Na przykład, kwas salicylowy jest doskonały dla skóry skłonnej do trądziku, natomiast kwas glikolowy może być bardziej odpowiedni dla osób chcących zająć się przebarwieniami i teksturą skóry.

Jak wprowadzić peeling do rutyny pielęgnacyjnej?

Peeling twarzy powinien być stosowany regularnie, ale z umiarem, aby nie doprowadzić do podrażnień skóry. Oto jak można go włączyć do swojej pielęgnacyjnej rutyny:

 • Oczyszczanie: Zawsze zaczynaj od dokładnego oczyszczenia skóry.
 • Aplikacja peelingu: Nanieś peeling zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, unikając okolicy oczu i ust.
 • Nawilżanie: Po spłukaniu peelingu i osuszeniu twarzy, nałóż intensywny krem nawilżający, aby pomóc skórze się zregenerować.
 • Ochrona: Nie zapomnij o zastosowaniu kremu z filtrem SPF następnego dnia, aby chronić nową, delikatną skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Peeling jest ważnym krokiem w pielęgnacji skóry, który, gdy jest odpowiednio stosowany, może znacząco poprawić jej wygląd i zdrowie. Pamiętaj, że regularna i świadoma pielęgnacja to klucz do utrzymania skóry w doskonałej kondycji.