Bariera ochronna skóry – dlaczego warto o nią dbać?

Bariera ochronna skóry – dlaczego warto o nią dbać?

Bariera ochronna skóry, czyli warstwa rogowa, stanowi zewnętrzną warstwę naszej skóry, która pełni funkcję pierwszej linii obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Mocna warstwa ochronna sprawia, że skóra jest dobrze nawilżona, lepiej się regeneruje, a głębsze warstwy skóry są skutecznie chronione przed zanieczyszczeniami, alergenami i wszelkimi drażniącymi substancjami. Niestety różne czynniki mogą naruszać jej integralność, prowadząc do zwiększonej wrażliwości, suchości i różnych problemów skórnych. W tym artykule przyjrzymy się, co uszkadza barierę skórną, jak można ją skutecznie zregenerować oraz jak produkty na bazie ceramidów dr Ivany Stanković mogą odgrywać kluczową rolę w tym procesie.

Co to jest bariera ochronna skóry?

Bariera ochronna skóry składa się głównie z komórek i lipidów. Reguluje ona utratę wody z organizmu, jednocześnie blokując przedostawanie się do skóry szkodliwych substancji. Zdrowa bariera jest kluczowa dla utrzymania ogólnego zdrowia skóry, jej wyglądu oraz zdolności do opierania się stresom środowiskowym.

Czynniki osłabiające barierę ochronną skóry

Wiele elementów może osłabić tę kluczową barierę:

 1. Czynniki środowiskowe: promieniowanie UV, zanieczyszczenia i ekstremalne warunki pogodowe mogą pozbawiać skórę naturalnych lipidów.
 2. Ekspozycja na chemikalia: Drażniące składniki pielęgnacyjne i detergenty mogą zakłócać matrycę lipidową w barierze skórnej.
 3. Wybory życiowe: Nieodpowiednia dieta, niewystarczająca ilość wody i brak snu mogą negatywnie wpływać na zdrowie skóry.
 4. Nadmierne złuszczanie: Zbyt intensywne stosowanie peelingów może usunąć niezbędne oleje i uszkodzić barierę ochronną skóry.
 5. Stres: Chroniczny stres może zakłócać zdolność skóry do regeneracji, osłabiając jej barierę ochronną.
 6. Zabiegi medycyny estetycznej: Wiele z nich w kontrolowany sposób uszkadza barierę, aby pobudzić skórę do regeneracji i naprawy. Dlatego właśnie po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej należy stosować regenerujące kosmetyki, które wzmacniają naturalne procesy odbudowy skóry.

Jak szybko można zregenerować barierę ochronną skóry?

Regeneracja bariery ochronnej skóry jest procesem, który wymaga czasu, ale przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji. Kluczowe kroki to:

 • Nawilżanie: Stosowanie bogatych w ceramidy kremów, takich jak krem Repair dr Ivana Stanković, które pomagają odbudować i wzmocnić lipidową warstwę bariery skórnej.
 • Delikatne oczyszczanie: Używanie łagodnych środków myjących, które mają zbliżone pH do pH skóry, nie podrażniają jej i nie przesuszają.
 • Ochrona przed słońcem: Codzienne stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF, aby chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieni UV.

Odpowiednia pielęgnacja i ochrona bariery ochronnej skóry są niezbędne do zachowania zdrowia i młodego wyglądu skóry. Pielęgnacja dr Ivany Stanković, wzbogacona o ceramidy i inne składniki wspierające regenerację, to idealny wybór dla osób, które szukają idealnych preparatów do skutecznej regeneracji skóry. Chcą przywrócić jej nawilżenie, równowagę i "kosmetyczną" odporność.

W poprzedniej części artykułu pisaliśmy, czym jest bariera ochronna skóry i jakie czynniki mogą ją osłabiać. Teraz skupimy się na konkretnych sposobach odbudowy i wzmocnienia tej kluczowej warstwy, aby cieszyć się zdrową, promienną i odporną na podrażnienia skórą.

Składniki aktywne wspierające regenerację bariery skórnej

Oprócz ceramidów, które są kluczowym budulcem bariery skórnej, istnieją inne składniki aktywne, które mogą przyspieszyć jej regenerację i wzmocnić jej funkcje ochronne:

 • Kwas hialuronowy: Ten naturalny składnik skóry przyciąga i zatrzymuje wodę, zapewniając optymalne nawilżenie i sprzyjając elastyczności skóry.
 • Niacynamid: Znany również jako witamina B3, niacynamid wzmacnia barierę skórną, redukuje utratę wody, łagodzi stany zapalne i poprawia koloryt skóry.
 • Skwalan: Ten lekki olej roślinny doskonale nawilża, zmiękcza i wygładza skórę, jednocześnie wzmacniając jej barierę ochronną.
 • Pantenol: Prowitamina B5 działa kojąco, łagodząco i przeciwzapalnie, przyspieszając regenerację skóry i wzmacniając jej naturalną barierę ochronną.

Rutyna pielęgnacyjna dla skóry z uszkodzoną barierą

Jeśli Twoja skóra jest podrażniona, przesuszona i wrażliwa, prawdopodobnie jej bariera ochronna jest osłabiona. Aby ją odbudować, wprowadź do swojej rutyny pielęgnacyjnej następujące kroki:

 1. Delikatne oczyszczanie: Używaj łagodnych środków myjących, które nie naruszają bariery lipidowej skóry. Unikaj gorącej wody i agresywnego pocierania skóry.
 2. Nawilżanie i natłuszczanie: Stosuj kremy i balsamy bogate w ceramidy, kwas hialuronowy, niacynamid, skwalan i pantenol. Jeśli potrzebujesz, może je nakładać na początku kuracji regenerującej nawet kilka razy w ciągu dnia.
 3. Ochrona przeciwsłoneczna: Codziennie stosuj krem z filtrem SPF o szerokim spektrum działania, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może dodatkowo osłabiać barierę skórną.
 4. Unikaj drażniących składników: Ogranicz stosowanie produktów zawierających alkohol, substancje zapachowe, barwniki i inne potencjalne alergeny.

Produkty Dr Ivany Stanković dla skóry z uszkodzoną barierą

Linia Repair Dr Ivany Stanković została stworzona z myślą o skórze, której bariera ochronna potrzebuje odbudowy i odżywienia już na etapie jej oczyszczania. Kojący pianka myjąca Repair na bazie glikolipidów nie tylko oczyszcza, usuwa makijaż, ale dba o nawilżenie skóry podczas mycia. A Regenerujący krem Repair zapewnia widoczne rezultaty już po miesiącu stosowania oraz idealnie koi skórę po zabiegach medycyny estetycznej, jak mezoterapia, lasery czy mikronakłuwania.